Jest światowym autorytetem w zakresie twórczego myślenia i bezpośredniego kształcenia umiejętności myślenia.
Dr Edward de Bono urodził się w 1933 r na Malcie. Początkowo kształcił się w St Edward’s College i na Royal University na Malcie, gdzie ukończył medycynę. Następnie jako stypendysta Rhodesa studiował w college’u Christ Church w Oksfordzie, gdzie z wyróżnieniem ukończył psychologię i fizjologię, a następnie uzyskał tytuł doktora w zakresie medycyny. Obronił również doktorat na Uniwersytecie Cambridge. Wykładał na uniwersytetach w Oxfordzie, Londynie, Cambridge i na Uniwersytecie Harwarda.
W ramach pierwotnych zainteresowań medycyną i psychologią, dr de Bono zajmował się złożonymi interaktywnymi systemami organizmu ludzkiego. Jego praca z komputerami sprawiła, że zaczął interesować się niedostępnymi dla komputerów aspektami myślenia – myśleniem percepcyjnym i kreatywnym. Dr Edward de Bono przyczynił się do odejścia od naturalnego działania mózgu jako samoorganizującego się systemu tworzenia wzorców do metod ulepszania ludzkiego myślenia, stosując celowe prowokacyjne techniki myślenia lateralnego.
Jest twórcą terminu „myślenie lateralne”, który doczekał się umieszczenia w Oxford English Dictionary. Opracował koncepcję myślenia lateralnego i formalne techniki dla celów twórczego myślenia.
Jest również autorem określenia „myślenie równoległe”. Jego najważniejszym odkryciem jest zrozumienie mózgu jako samoorganizującego się systemu tworzenia wzorców.
Dr de Bono był zapraszany na wykłady w pięćdziesięciu dwóch krajach i uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach. W 1989 r. poproszono go o prowadzenie specjalnego spotkania dla laureatów nagrody Nobla, odbywającego się w Seulu w Korei Południowej.
Napisał ponad 60 książek, które zostały przetłumaczone na czterdzieści trzy języki, stworzył dwie serie programów telewizyjnych i doczekał się ponad 4 000 000 odwołań do jego prac w internecie.
Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała jego imieniem planetę, a grupa profesorów z Południowej Afryki zaliczyła go do grona 250 osób w historii, które przysłużyły się ludzkości.
Czołowe austriackie czasopismo o tematyce biznesowej uznało go za jednego z z dwudziestu obecnie żyjących wizjonerów.
Wiodąca międzynarodowa firma outsourcingowa i konsultingowa Accenture uznała go za jednego z pięćdziesięciu obecnie najbardziej wpływowych myślicieli biznesu.
Jego prace są wykorzystywane na konferencjach w największych przedsiębiorstwach na świecie oraz w pracy z czterolatkami w przedszkolach.
Prowadzi największy na świecie program bezpośredniej nauki myślenia w szkołach. Program ten jest wykorzystywany w tysiącach szkół w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Hong Kongu. W Singapurze 102 szkoły średnie korzystają z programu nauczania myślenia. Niektóre kraje, np. Wenezuela, wprowadziły jego program jako przedmiot obowiązkowy we wszystkich szkołach.
Jest założycielem i dyrektorem Cognitive Research Trust (Zespół Badań Kognitywnych, złożony w 1969 r.) w Cambridge i Centre for the Study of Thinking (Centrum Badań nad Myśleniem) oraz założycielem SITO (Supranational Independent Thinking Organisation – Ponadnarodowa Organizacja Niezależnego Myślenia), organizacji, której celem jest dodatkowa kreatywna analiza różnorodnych problemów. Założył również „Task Force on Thinking” w Waszyngtonie.
Metody dr Edwarda de Bono dotyczące sposobu sprawnego posługiwania się umysłem były wypróbowywane przez największe korporacje na świecie. Ze szkoleń dr de Bono poświęconych rozwojowi umiejętności myślenia korzystało wiele czołowych korporacji, takich jak: IBM, Microsoft, Prudential (USA) Shell, Ford, NTT (Japonia), DuPont, Unilever, British Telecom (Wielka Brytania), Nokia (Finlandia), Siemens (Niemcy) oraz wiele, wiele innych. Australijska kadra narodowa krykieta również korzystała z jego pomocy – stała się drużyną, która odniosła najwięcej sukcesów w historii tego sportu.
Siemens (370.000 pracowników) podjął decyzję o przeszkoleniu swoich pracowników, po tym jak dr de Bono przeprowadził wykład dla kadry kierowniczej firmy.
Kiedy Microsoft organizował swoje pierwsze spotkanie marketingowe w Seattle, dr de Bono został zaproszony w celu wygłoszenia przemówienia dla pięciuset czołowych menedżerów.
Dr Edward de Bono jest wiodącym autorytetem w dziedzinie myślenia kreatywnego i nauczania myślenia w ogóle, jako podstawowej, niezbędnej umiejętności. Tysiące osób pisze oprogramowania komputerowe, a dr de Bono jest twórcą oprogramowania ludzkiego umysłu.
Dziś na wszystkich kontynentach prowadzone są szkolenia w oparciu o pracę dr Edwarda de Bono. Najczęściej wybierane przez ludzi i biznesu i nie tylko to:
© 2017–2021 Anna Engel. Angel Mind | Strona pod troskliwymi skrzydłami simplyyourself.online Strona korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.